Technologia zmienia sposób, w jaki funkcjonują nasze domy. Automatyka domowa staje się coraz bardziej popularna, oferując rozwiązania, które poprawiają komfort życia, zwiększają bezpieczeństwo i przyczyniają się do oszczędności energii. Poszukujemy narzędzi, które zapewnią kontrolę oraz ułatwią komunikację. Pragniemy, aby przestrzeń była chroniona, a jednocześnie pozostała prywatna, praktyczna i wygodna. Niestety, zbyt często rezygnujemy już z samego poszukiwania odpowiednich rozwiązań, gdyż wyobrażamy sobie skomplikowane i drogie systemy zabezpieczeń. Zapominamy jednak, że podstawowym elementem zabezpieczenia domu jest domofon. Montowany najczęściej przy oddalonej od domu bramce pozwala kontrolować, kto wejdzie na nasz teren. Na rynku mamy dwa urządzenia tego typu – domofon i wideodomofon.
Domofon czy wideodomofon? – różnice
Podstawowe różnice między dwoma urządzeniami stanowią forma komunikacji oraz funkcjonalność.
Domofon ogranicza komunikację do rozmowy z osobą, która znajduje się przy drzwiach lub furtce i nacisnęła przycisk wywołania na panelu zewnętrznym. Wideodomofon to połączenie tradycyjnego domofonu z kamerą wizyjną. Dzięki temu masz dodatkową możliwość – na wbudowanym monitorze możesz zobaczyć, kto Cię odwiedził. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy chcesz wpuścić daną osobę na swoją posesję.
Do wyboru mamy również nowoczesne rozwiązania korzystające z systemów, bazujących na technologii internetowej. To tzw. inteligentne wideodomofony, które umożliwiają kontrolę wejścia na posesję za pomocą smartfona z dostępem do Internetu. W zależności od wybranego modelu posiada ją również szereg funkcji, które możemy ustawić zgodnie ze swoimi preferencjami. Są to np. podgląd obrazu w nocy, możliwość nagrywania lub sprawdzenia kto kontaktował się poprzez wideodomofon podczas Twojej nieobecności w domu.
Budowa domofonu i wideodomofonu
Oba urządzenia składają się ze stacji wewnętrznej, montowanej w środku domu lub mieszkania oraz stacji zewnętrznej, umieszczonej na furtce lub w przypadku budynku wielorodzinnego – przy wejściu do klatki.
Domofon składa się z dwóch części:
- unifonu wyposażonego w mikrofon, głośnik i przycisk do otwierania drzwi, furtki lub bramy
- prostego panelu zewnętrznego, który umożliwia prowadzenie rozmowy między gościem a domownikiem.
Wideodomofon, ze względu na to, że oferuje więcej możliwości niż tradycyjny domofon, zbudowany jest z:
- panelu zewnętrznego posiadającego wbudowaną kamerę, przycisk dzwonka oraz w zależności od wybranego modelu – diody podczerwieni lub diody światła białego
- monitora umożliwiającego podgląd osoby dzwoniącej oraz przycisków do otwierania furtki lub bramy automatycznej.
Co wybrać: domofon czy wideodomofon?
Domofon jest prostym, ale niezbędnym urządzeniem do komunikacji z osobami zamierzającymi wejść na teren posesji. W odróżnieniu od wieodomofonu nie umożliwia ich identyfikacji i nie dostosujemy go do własnych preferencji. Dlatego coraz częściej klienci decydują się na inteligentny wideodomofon ze względu na jego większe możliwości. Umożliwia identyfikację wzrokową osób lub pojazdów, odwiedzających dom oraz otwarcie furtki i bramy. Dzięki temu można monitorować wejście do domu w czasie rzeczywistym. Kamery rejestrują obraz wyświetlany na podłączonym ekranie lub urządzeniu mobilnym.
Inteligentny wideodomofon umożliwia zarówno połączenia wideo, jak i rozmowy dźwiękowe z osobami stojącymi przed domem. Dzięki temu możesz komunikować się z gośćmi bez konieczności otwierania drzwi. Pozwala zachować prywatność i w dużym stopniu minimalizuje ryzyko oszustw, które niestety są coraz bardziej powszechne. Nie musisz się także przejmować tym, że po raz kolejny kurier dostarczający paczkę zobaczy Cię w godzinach popołudniowych w piżamie 😉
Możesz też wyjechać na urlop nie stresując się tym, kto odbierze zamówioną paczkę. Wystarczy, że w trakcie rozmowy z kurierem uruchomisz zainstalowaną na telefonie aplikację i jednym kliknięciem otworzysz furtkę. Kurier bezpiecznie zostawia przesyłkę w umówionym miejscu, a Ty wszystko obserwujesz na ekranie swojego telefonu. Wygodne i proste. Możliwe do zrobienia z każdego miejsca w zasięgu Internetu. Wyobraź sobie taką sytuację:
Leżysz na plaży świeci słońce, przed Tobą piękny widok na lazurowe morze. Jednym zdaniem: spokój i beztroska. Po czym dzwoni telefon. Odbierasz i słyszysz:
- Halo, tu kurier, mam dla Państwa przesyłkę.
- Ale… paczka miała zostać nadana w przyszłym tygodniu! Dopiero zacząłem urlop i nie dam rady jej odebrać.
- Mogę zostawić u sąsiada.
- Wolałbym nie…
- W takim razie wróci do nadawcy, a Pan wyjaśni z nim sytuację po powrocie.
Znasz tę historię? A gdybym tak powiedział Ci, że dało się temu zapobiec przy pomocy jednego kliknięcia w telefonie?
Nie musisz martwić się o zgubione klucze lub szukanie pilota do otwierania bramy po powrocie z wakacji. Wideodomofon zintegrowany z systemem automatycznego otwierania umożliwi Ci wygodny wjazd i wyjazd z posesji za pomocą jednego kliknięcia, bez potrzeby wychodzenia z samochodu.
Inteligentny wideodomofon może znacznie ułatwić codzienne życie, zwłaszcza jeśli masz dużo obowiązków lub pracujesz zdalnie. Możesz ustawić tzw. godziny “ciszy” – czas, w którym nie będziesz słyszeć sygnału przychodzącego. Gość lub listonosz będzie mógł zostawić wiadomość, którą później odsłuchasz. Z najnowszych badań wynika, że już jedna rozmowa wystarczy, aby wybić nas z pracy w skupieniu, a powrót do pełnej koncentracji na poprzednim zadaniu trwa nawet kilkanaście minut.
Inwestycja w tego typu wideodomofon może też przyczynić się do podniesienia wartości Twojego domu. Współczesne technologie i systemy zwiększają atrakcyjność na rynku nieruchomości w oczach klientów poszukujących bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań.
Na jakie funkcje wideodomofonu warto zwrócić uwagę?
Nie każdy wideodomofon ma wbudowane te same funkcje. A powiedzmy sobie szczerze – lepiej zapłacić za coś, z czego faktycznie będziemy korzystać i co ułatwi życie.
Dlatego szczególnie warto zwrócić uwagę na:
- Wbudowane WiFi – możliwość sterowania urządzeniem, otwierania furtki z poziomu smartfona z odpowiednią aplikacją
- Wbudowana pamięć – umożliwia zapis obrazu lub filmu z kamery
- Funkcja sekretarki – odsłuchiwanie nieodebranych połączeń
- Czytnik kart zbliżeniowych RFID – otwieranie furtki/drzwi za pomocą zaprogramowanej karty zbliżeniowej
- Funkcja „Nie przeszkadzać” lub „godziny ciszy” – pozwala wyłączyć dzwonek w na ustalony czas
- Czujnik ruchu – wykrywa ruch w polu widzenia kamery oraz zapisuje obraz na karcie SD lub w pamięci urządzenia
- Przekierowanie rozmowy na numer telefonu
- Sterowanie automatyką domową
- Regulacja kąta widzenia kamery w panelu zewnętrznym, dzięki temu możesz zamontować wideodomofon niżej lub wyżej niż zalecane.
Jak prawidłowo wykonać instalację wideodomofonu?
Pierwszym krokiem instalacji wideodomofonu jest zamontowanie kamery na zewnątrz, umieszczanej przy drzwiach wejściowych lub furtce. Następnie, instalator prowadzi przewody od kamery oraz monitora, umieszczonego wewnątrz domu. Przewody te przesyłają obraz i dźwięk z kamery do monitora, umożliwiając obserwację i rozmowę z osobami na zewnątrz.
Po zamontowaniu kamery i podłączeniu przewodów, monitor jest zasilany i uruchamiany. Pracownik firmy sprawdza obraz oraz korzystając z różnych funkcji (regulacja głośności, otwieranie drzwi za pomocą przycisku), dostosowuje inteligentny wideodomofon do naszych preferencji.
Montaż wideodomofonu powinien być przeprowadzony przez profesjonalnego instalatora, który posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Ważne jest również, aby wybrać wysokiej jakości wideodomofon, który będzie niezawodny i zapewni bezpieczeństwo oraz wygodę w codziennym użytkowaniu.
Na koniec dam Ci jeszcze jedną radę – jeśli zdecydujesz się na montaż wideodomofonu – nie tylko skorzystaj z usług sprawdzonej i odpowiedzialnej firmy. Już po instalacji, zwróć uwagę na reakcje swoich gości – gwarantuję Ci, że możesz się nieźle ubawić 😉