Budowa własnego domu to ekscytujący, ale i wymagający proces. Musimy mu poświęcić mnóstwo zaangażowania, czasu i pieniędzy. W natłoku spraw do załatwienia, można zapomnieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Czasem też spotykam się z sytuacjami, w których właściciele domów w budowie stawiają na oszczędności w zakresie zabezpieczeń. To błąd, który może skończyć się kosztownie. Plac budowy jest atrakcyjnym celem włamywaczy – zwłaszcza wtedy, gdy budynek nie jest jeszcze w pełni ukończony. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ochronę. A sposobów jest wiele, zaczynając od podstawowych jak budowa ogrodzenia po nowoczesne systemy alarmowe i monitoring budowy. Wszystkie omówię w tym artykule. Zapraszam do lektury!
Domy w budowie, nieogrodzone i słabiej strzeżone niż budynki zamieszkane są coraz częstszym celem włamywaczy. Złodzieje kradną z nich grzejniki, kable, dachówki, drogie materiały budowlane, pozostawione narzędzia czy zamontowane okna. Przy tym pozostawiają po sobie zniszczenia i dopuszczają się aktów wandalizmu, które dodatkowo obciążają inwestorów kosztami. Już nie wspominając o utracie poczucia bezpieczeństwa i wywołanym przez to lęku. I mimo, że według policyjnych statystyk liczba wszystkich włamań jest 4 razy niższa niż 20 lat temu, a stopień wykrywalności tego typu przestępstw zwiększył się, to nadal ponad połowy sprawców zgłaszanych kradzieży nie udaje się schwytać. Warto więc rozważyć skuteczne zabezpieczenie terenu budowy, tym bardziej, że liczba kradzieży wzrasta wprost proporcjonalnie do cen materiałów.
Jak skutecznie zabezpieczyć dom w budowie?
Jest na to kilka sposobów: od metod najtańszych i prostych po rozwiązania z użyciem najnowszych technologii takich jak monitoring budowy i systemy alarmowe. Warto je łączyć i stosować prewencyjnie.
Dobre relacje z sąsiadami
Utrzymywanie dobrych stosunków z nowymi sąsiadami to podstawowy, najprostszy i niekosztujący nas zbyt wiele wysiłku sposób. Niestety, ma wiele minusów. Nie zawsze się uda, nie zawsze ktoś obok nas mieszka i jego skuteczność jest niewystarczająca, aby poradzić sobie z wprawionym włamywaczem. Nie łudź się więc, że tylko to wystarczy, abyś uchronił swój dom w budowie przed kradzieżą.
Jeśli jednak masz taką możliwość – poznaj sąsiadów. Jeśli nie będziesz anonimowy dla osób mieszkających obok, masz większą szansę, że zwrócą uwagę na podejrzane osoby i dziwne zdarzenia pojawiające się na terenie budowy. A potem Cię o tym poinformują.
Ogrodzenie działki przed rozpoczęciem budowy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, ogrodzenie terenu budowy jest obowiązkowe. Ogranicza ryzyko wypadków, uniemożliwia wstęp osobom niepowołanym, zapobiega aktom wandalizmu i kradzieży materiałów budowlanych. Obowiązek ogrodzenia placu budowy spoczywa na kierowniku budowy. Zleca i nadzoruje wykonanie, a Ty jako inwestor ponosisz koszty. Jeśli prace budowlane wykonujesz sam, to Ty jesteś zobowiązany do ogrodzenia terenu budowy.
„Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.” – DZ.U.20023.47.401.- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Większość inwestorów wybiera najczęściej ażurowe płoty, zbudowane z ocynkowanej ramy i siatki. Drugim typem ogrodzeń są płoty zabudowane, w wewnątrz których znajduje się blacha. Poprzez solidny wygląd oraz ograniczenie widoczności tego, co dzieje się za ogrodzeniem mogą zmniejszać ryzyko potencjalnego włamania na plac budowy wymarzonego domu. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem ogrodzenia, co pozwala na spore oszczędności.
Zabezpieczenie sprzętu budowlanego
To również obowiązek kierownika budowy. Jednak, gdy prace prowadzisz sam – materiały budowlane najlepiej kupować na bieżąco, a sprzęty zabrać ze sobą. Gdy sytuacja to uniemożliwia, zastanów się nad umieszczeniem na terenie budowy domu – kontenera magazynowego zamykanego na klucz i przechowywaniu tam wszystkich materiałów i narzędzi. Nawet jeśli dojdzie do włamania, każde dodatkowe zabezpieczenie spowolni złodzieja. Może też zwiększyć szanse na schwytanie go i odzyskanie Twojej własności.
Warto również oznaczać drogi sprzęt lub umieścić w kontenerze ukryty lokalizator GPS.
Regularnie i spontanicznie pojawiaj się na terenie budowy
Złodzieje rzadko przystępują do włamań bez przygotowania i dłuższej obserwacji. W ten sposób zdobywają cenne informacje o tym, ile osób będzie mieszkać w danym domu oraz czy budynek ma zabezpieczenia. Aby temu przeciwdziałać, warto – szczególnie w okresach przestoju na budowie – regularnie pojawiać się na niej w różne dni o różnych porach.
Zwracaj uwagę na nieznajomych i latające w pobliżu drony
Oszuści mają swoje metody. Czasem starają się pozostać niezauważalni, a czasem wręcz przeciwnie. Sygnałami alarmującymi mogą być powtarzające się sytuacje z parkowaniem tego samego samochodu w pobliżu terenu budowy i przechodnie pytający o numery domów. Coraz częściej zdarza się również, że złodzieje podszywają się pod inne osoby – udają kurierów, pracowników gazowni lub ekipy budowlanej.
Czasy się zmieniają, a technologia służy nie tylko w szczytnych celach 😉 Włamywacze również chętnie z niej korzystają i do prostej obserwacji wykorzystują zdalnie sterowane drony, fora budowlane oraz media społecznościowe. Dzięki temu w stosunkowo bezpieczny sposób mogą dowiedzieć się, kto i co znajduje się na terenie budowy.
Co możesz z tym zrobić?
- zwracaj uwagę na nietypowe i powtarzające się sytuacje
- zapisuj numery rejestracyjne nieznanych, a często pojawiających się samochodów
- warto poinformować sąsiadów o swoich obserwacjach, dzięki czemu będą bardziej czujni i poinformują Cię lub odpowiednie służby o niepokojących sygnałach
- gdy zauważysz w pobliżu terenu budowy nieznajomą osobę – podejdź i zapytaj, czego szuka. Dasz w ten sposób znak potencjalnemu włamywaczowi, że dokładnie obserwujesz, co dzieje się wokół terenu budowy
- poznaj swoich wykonawców – dowiedz się, ilu pracowników i kogo zatrudniają wykonawcy na Twojej budowie. Poproś wykonawcę o każdorazową informację, gdy zdecyduje się wprowadzić na teren Twojej budowy nowego pracownika
- zwracaj uwagę na pojawiające się drony
- nie umieszczaj relacji w mediach społecznościowych w czasie rzeczywistym i nie podawaj lokalizacji budowy. Wstrzymaj się również z wpisami zapowiadającymi wszelkie wyjazdy.
Monitoring
Uważam, że na współczesne zagrożenia należy odpowiadać nowoczesnymi rozwiązaniami. Skoro włamywacze coraz częściej wykorzystują nowoczesną technologię, Ty także powinieneś to robić. Do takich z pewnością należy dobrze dobrany system monitoringu.
Monitoring budowy spełnia trzy funkcje:
- prewencyjną – odstrasza włamywaczy,
- nadzorczą – obserwacja obiektu,
- dowodową – zapis z kamer można wykorzystać jako dowód w sprawie.
Rodzaje monitoringu
Fotopułapka, tzw. kamera leśna to kamera zaprojektowana z myślą o obserwacji przyrody i dzikich zwierząt. Wyposażona jest w czujnik ruchu (PIR), który w momencie wykrycia poruszającego się obiektu automatycznie rozpoczyna nagrywanie lub wykonuje zdjęcia. Nie wymaga przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, zasilana jest bateriami alkalicznymi, litowymi lub słonecznymi, więc trzeba pamiętać o ich systematycznej wymianie.
Największą zaletą jest prostota instalacji, więc z powodzeniem możesz taką fotopułapkę zamontować sam. Jest też tańszym rozwiązaniem niż montaż kamer telewizji przemysłowej, jednak nie pozbawionym wad, o czym napiszę w dalszej części tekstu.
Monitoring wizyjny (CCTV) – system składający się z kilku urządzeń: kamery, rejestratora, okablowania oraz dysku twardego przeznaczonego do zapisu nagrań z kamer. System można zintegrować z innymi narzędziami do ochrony domu w budowie, np. alarmem i oświetleniem.
To, co odróżnia system monitoringu od fotopułapek to identyfikowanie potencjalnych zagrożeń oraz możliwość podjęcia odpowiednich środków przeciwdziałania. Może tego dokonać poprzez emisję sygnałów dźwiękowych, włączenie oświetlenia. System można również rozbudowywać i przenosić kamery w inne miejsca bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.
Fotopułapka czy system monitoringu wizyjnego?
To zależy. Przyznam, że sam jestem zwolennikiem inwestowania w skuteczniejsze rozwiązania na lata i takie podejście doradzam też swoim klientom. Nie oznacza to, że kieruję się ceną, bo nie zawsze wysoka cena = wysoka jakość. To, na co chciałbym zwrócić Twoją uwagę to jakość zainstalowanego systemu.
Budowa domu jest czasochłonną i kosztowną inwestycją, realizowaną często przez wiele lat. Tanie kamery, choć początkowo wydają się spełniać swoją funkcję, po czasie okazują się nie warte inwestycji. Dlatego odradzam montowanie tzw. atrap i kamer kupowanych na Aliexpress. Dobrze przygotowani włamywacze są specjalistami w swoim fachu i potrafią odróżnić działającą kamerę od niedziałającej. Cena takich kamer jest niska, ale otrzymujemy sprzęt jakości odpowiadającej cenie.
Spotkałem się już z tym, że takie kamery ulegały zniszczeniu poprzez zaparowywanie po deszczu. A to oznacza konieczność wymiany sprzętu. Nie masz więc gwarancji, że sprzęt będzie działał bezproblemowo. Gdy do tego dojdzie – nie możesz go zareklamować i odzyskać pieniędzy. Czeka Cię wtedy podwójny wydatek. W efekcie sprzęt, który miał być tańszy okazuje się droższy niż jednorazowy zakup kamery renomowanej firmy. Kamery kupione na Aliexpress są też niechętnie montowane przez specjalistów, którzy najczęściej takich zleceń nie przyjmują. I nie ma się co dziwić – czy Ty chciałbyś ponosić odpowiedzialność za sprzęt wątpliwej jakości?
To jednak nie wszystko. Podejmując decyzję czy do monitoringu budowy domu wybrać fotopułapkę czy kamery telewizji przemysłowej CCTV, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Należą do nich m.in. Twoje możliwości finansowe, projekt stawianego budynku, wielkość placu budowy. Ważne są również Twoje oczekiwania, co do samego sprzętu i spełnianych przez niego funkcji. Fotopułapka ze względu na swoje ograniczone możliwości jest stosowana zazwyczaj jako rozwiązanie tymczasowe, przeznaczone tylko na czas budowy. Potem klienci decydują się na instalację kamer przemysłowych zintegrowanych z systemem alarmowym. Mają większe możliwości, są skuteczne, droższe, ale to inwestycja na lata. Dlatego, jeśli fundusze Ci na to pozwalają, zastanów się nad montażem kamer CCTV od razu. Zwróć przy tym uwagę, aby sprzęt pochodził od sprawdzonego producenta np. BCS, Dahua. Dzięki temu zyskujesz 3-letnią gwarancję na kamery i rejestrator. Tego nie dostaniesz od sprzedających sprzęt no name na Allegro lub Aliexpress.
Równie istotny jest profesjonalny montaż monitoringu. Nie decyduj się na niesprawdzonych, budzących Twoje podejrzenia monterów. Nie musisz też instalować od razu całego systemu. Plac budowy domu zwykle jest obszarem, na którego obserwację spokojnie wystarczy jedna lub dwie kamery. Gdy budynek zostanie wybudowany można dołożyć kamery zlokalizowane w narożnikach.
PAMIĘTAJ!
Jeśli kamera swoim zasięgiem wychodzi poza teren Twojej budowy, jesteś zobowiązany do postawienia tablicy, która o tym informuje.
Czy to rzeczywiście działa?
Tak! Mogą potwierdzić to moi klienci, a mogą też twarde dane z policyjnych raportów. Jak wspominałem na początku artykułu – według policyjnych statystyk ogólna liczba włamań zmalała o 80% w przeciągu 20 lat, a stopień wykrywalności tego typu przestępstw zwiększył się. Jednym z powodów jest rosnąca popularność monitoringu i systemów antywłamaniowych. W 2021 roku odsetek nowych domów, w których zostały zamontowane wynosił 68%, a już w 2022 aż 85%.
A Ty jak zabezpieczyłeś swoją budowę?
Dziękuję, że dotrwałeś do końca tego tekstu. Mam nadzieję, że znalazłeś w nim odpowiedzi na swoje pytania i choć trochę przekonałem Cię do inwestycji w swoje bezpieczeństwo.